Druhy zelí

Kysané zelí

Šťáva z kysaného zelí obsahuje hořčinné glykosidy, vitaminy A, B1, B2, C, K, kyselinu mléčnou aj. Tlumí růst nežádoucích bakterií. Kysané zelí vděčí za svou chuť bakteriálnímu kvašení. Mikroorganismy, které zde působí, podporují zdraví prospěšné bakterie ve střevech a ty zase umožňují zažívání, vstřebávání živin a využití vitaminů řady B. Příznivě působí na trávení v žaludku a na činnost střev, především na zácpu. Přináší úlevu při zánětu žaludku, po jeho konzumaci mizí pocit plnosti v břiše, říhání a zmírní se i bolesti žaludku. Kysané zelí se přidává jako příloha k masu proto, že neutralizuje příliš vysoký podíl tuku.

Obsahuje vitamin B12, nezbytný pro duševní svěžest, náladu, odolnost proti stresu, mozkovou a nervovou soustavu, metabolismus bílkovin, tvorbu červených krvinek, pro růst a obnovu buněk, stavbu kostí a svalů. Obsahuje kyselinu pantotenovou a vitamin C, také vitamin B3, pro energii buněk a s působením na celkový metabolismus, látkovou výměnu v mozku a následnou pozitivní náladu.

 

Červené zelí

Obsahuje méně vlákniny a má vyšší podíl sacharidů, provitaminu A, vitaminu C a vitaminů skupiny B než bílé zelí. Najdeme v něm také více bílkovin s cennými aminokyselinami, méně sodíku, ale více draslíku a železa. Selen v červeném zelí působí na snižování krevního tlaku, odstraňuje z těla jedovaté těžké kovy, působí preventivně proti neplodnosti. Aktivuje štítnou žlázu, chrání brzlík – důležitý orgán imunitního systému a naší mladosti. Červené zelí je bohaté na niacin (vitamin B3), který je důležitý pro buněčnou energii, náladu a celkovou látkovou výměnu, najdeme v něm kyselinu listovou pro krvetvorbu, vitamin C pro imunitní systém a mentální zdraví, zinek je prospěšný pro vaziva, výkon mozku a libido.

Konzervací červeného zelí klesne obsah vitaminu C na polovinu, přesto je však zelí díky své značné oblibě po bramborách druhým hlavním dodavatelem vitaminu C v zimním období. Jeho konzumací se vyhneme malátnosti a takzvané jarní únavě, včetně malé odolnosti proti nakažlivým chorobám. Má dostatek vlákniny, odstraňuje ochablost střev a zácpu.

 

Pekingské zelí

Má vysoký obsah vitaminů a minerálů, vhodné složení bílkovin a poměrně dobrou stravitelnost. Obsahuje mnoho betakarotenu (vitamin A) a vitamin C. 100 g zelí má zhruba 105 kJ. Podporuje trávení, činnost jater, žlučníku, slinivky břišní. Patří k zelenině, která má preventivní účinek proti rakovině.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>