Co obsahují houby?

Průměrný Čech sní ročně několik kilogramů hub. Tento rok houbám zatím moc nepřál, sezóna se naplno rozjela až v průběhu září. Přesto však houbaři nosí domů plné košíky a užívají si darů lesa plnými doušky.

 

Samotné hledání hub našemu velmi prospívá. Procházíme se v lese, dýcháme čerstvý vzduch a příjemně relaxujeme. Při konzumaci hub prospíváme našemu těla znovu, a to díky obsahu vitaminů a minerálů, kterým houby oplývají. Houby obsahují až 90% vody. Navíc nemají téměř žádnou energetickou hodnotu, takže jsou vhodné i pro ty, kteří drží redukční dietu. Zbylých 10% hub zaujímají bílkoviny, sacharidy, vláknina, vitaminy a minerály. Vláknina napomáhá správnému chodu střev, odstraňuje zácpu a pomáhá odplavit škodliviny z našeho těla. Co se týče vitaminů, najdeme v houbách především vitamin A, E, C a některé vitaminy skupiny B. Z minerálů to jsou fosfor, hořčík, draslík, vápník, železo, zinek, mangan, molybden a jód. Některé druhy hub se užívají i do potravinových doplňků kvůli jejich léčebným účinkům. Jedná se hlavně o hlívu ústřičnou, houbu shitake a žampiony.

 

Houby jsou u nás oblíbené zejména pro jejich skvělou chuť a vůni. Už jejich aroma promění každé jídlo ve skvělý zážitek. Díky tomuto faktu navíc nemusíme užívat ani příliš velké množství soli či dalších ochucovadel. Pokud chcete k houbám použít nějaké koření, nejlépe se k nim hodí kmín. Dobrý je ale také muškátový oříšek – jen to s ním nesmíte přehnat. Houby lze upravit na mnoho způsobů. Asi nejznámější je smaženice, houbové řízky a kulajda. Pro citlivější osoby mohou být houby hůře stravitelné. Ti by se měli raději vyvarovat smaženici a dopřát si spíše houbovou omáčkou s těstovinami nebo bramboračku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>