Řeřicha jako zdroj energie

Na jaře naše tělo potřebuje dostatek vitaminů a minerálů. Po zimě jsme často bez energie, unavení a nejradši bychom celý den jen prospali. Jak to udělat, abychom byli celý den vitální a zvládli své povinnosti bez problémů? Zkuste pozměnit svůj jídelníček. Přidejte trochu více ovoce, zeleniny a bylinek. Pomoci vám může i malá rostlinka jménem řeřicha.

 

Řeřicha bývá často součástí velikonočních dekorací a jídel. Má léčivé účinky, které bychom neměli opomíjet. Pěstuje se od konce zimy a během jara. Právě proto ji máme neodmyslitelně spojenou s jarním počasím. Její chuť je štiplavá a připomíná chuť ředkviček. Co všechno taková řeřicha obsahuje? Najdeme v ní spoustu vitaminu C, vitamin B1 a také provitamin A, který je důležitý jako ochrana před slunečním zářením. Vitamin C zase působí jako antioxidant a chrání nás před nemocemi z nachlazení – podporuje celkovou imunitu našeho organismu. V řeřiše jsou i minerální látky. Nejvíce jsou v ní zastoupeny draslík, hořčík, vápník a železo. Všechny tyto minerály jsou nepostradatelné pro vitalitu a energii.

 

Řeřichu používali jako léčivý prostředek už v antice. Tehdy lidem pomáhala zbavovat se škodlivých látek, čistit krev a odstraňovat záněty z těla. Stejnou službu nám prokáže i nyní v 21. století. Nejvíce ji ocení lidé, kteří trpí na časté záněty močového měchýře nebo je trápí žlučník. Působí však také jako prevence proti různým zánětům. Konzumace řeřichy léčí kašel, nachlazení, snižuje krevní tlak a povzbuzuje trávení. Podporuje totiž činnost trávicích šťáv a činnost jater a žlučníků. Pokud si dáte o víkendu těžší oběd, k večeři si dejte například chléb s řeřichou – uleví se vám a nebude vám v noci těžko. V řeřiše najdete také vitamin E, který zvyšuje plodnost u mužů i u žen. Řeřichu můžete použít i do různých zeleninových salátů nebo jimi ozdobit obloženou mísu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>