Zázračná cibule

Cibule je základní potravinou nejen v české kuchyni. Bez cibule si v dnešní době nedokážeme představit běžné vaření. Tato zelenina však není jen pouhou potravinou, je to také velice zdravá cibulovina, která obsahuje spoustu cenných látek.

 

Lidové léčitelství doporučuje cibuli jako močopudný prostředek a na posílení mužské potence. Silice a sirnaté sloučeniny obsažené v cibule mají protibakteriální a protiplísňové účinky, což pomáhá při zánětu močových cest. Extrakt získaný vyluhováním nastrouhané cibule ve studené vodě (asi 12 hodin) účinně bojuje proti střevním parazitům. Cibule je doporučována lidem trpícím nespavostí, poskytuje úlevu při bolestech hlavy a migréně. Pro vysoký obsah flóru pomáhá při zbytnělé štítné žláze.

 

Syrová i vařená cibule zlepšuje chuť k jídlu, podporuje vylučování trávicích šťáv, stimuluje metabolismus a mírně snižuje obsah cukru v krvi. Spolupůsobí při zániku škodlivých bakterií, které se do žaludku dostaly spolu s potravou. Povzbuzuje činnost střev, jater, žlučníku a slinivky břišní. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje shlukování krevních destiček a urychluje rozpouštění sraženin, její užití je vhodné při arteroskleróze a hypertenzi. Pomáhá při poruchách prokrvování, např. při tzv. studených nohách, je účinná při zánětu sedacího nervu (ischiasu) – vyvolává teplo a mírní bolesti.

 

Cibule neobsahuje škrob, ale fruktan, který svým složením připomíná inulin. Proto je vhodná pro diabetiky. Údajně chrání krev před škodlivými účinky tučných jídel. Kyselina listová v cibuli zlepšuje náladu, vitamin C pomáhá udržet mentální svěžest, železo podporuje krvetvorbu, zinek posiluje mozek, stimuluje libido a posiluje cévní stěny. Působí tlumivě při duševním a nervovém vzrušení a vyčerpání. Prokazatelně brzdí vznik oběhových chorob – onemocnění koronárních cév, trombózu, mrtvici, ulevuje při varixech a oteklých kotnících po dlouhém stání nebo např. v těhotenství.

 

Lidové léčitelství doporučuje cibulí potírat ztvrdlou kůži na patách a chodidlech, cibulovou šťávou potírat dásně, aby nebolely zuby, šťáva z cibule údajně zabrání vypadávání vlasů (plešatění). Při nosním kataru zředíme šťávu z jedné cibule vodou a strkáme jednou nosní dírkou, vypustíme druhou a naopak. Opakujeme asi 3x denně. Do 36 hodin katar odezní. Na oteklá víčka a váčky pod očima dobře působí obklad cibulové šťávy s mlékem. Cibule vařená v oleji bojuje proti úplavici. Cibule pomáhá také při kloubních onemocněních, mírní záněty kloubů, vrzání a praskání v kloubech, bolesti v kloubních pouzdrech. Zinek v ní obsažený pomáhá při hemoroidech.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>